Używany tani Laptop

Ciężko wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach życie bez komputera. Znaczna część ludzi wybierając swoje „terminal do świata” preferuje laptop – ma on wiele zalet, jak choćby mobilność. Co jednak gdy środki finansowe ograniczają i szukając sprzętu w sklepie internetowym przeglądasz przede wszystkim tanie laptopy?

Wbrew pozorom laptop nie musi być tak dużym wydatkiem. W najpopularniejszych sklepach ceny produktów tego typu zaczynają się już od granicy około 500 zł. Pytanie jednak brzmi co tak naprawdę kryje się pod laptopem za taką cenę, w czym on jest gorszy od maszyny z kilka tysięcy? Koszt komputera jest zależny przede wszystkim od jego podzespołów, a co zatem idzie od jego możliwości, wydajności i mocy obliczeniowej. Kupując tanie laptopy raczej nie należy się spodziewa, że posłużą do gier komputerowych, programów graficznych bądź innego wymagającego oprogramowania. Najbardziej niskobudżetowe pod względem podzespołów komputery nadają się do korzystania z przeglądarki internetowej – z przeciętnymi doznaniami audiowizualnymi, ale jednak. Ponadto da się z powodzeniem na nich używać podstawowych funkcji, takich jak edytory tekstowe, arkusze obliczeniowe, edytory prezentacji i tym podobne (popularnie zwane word, excel, powerpoint). Jeśli nasza praca opiera się o użycie właśnie tego typu oprogramowania, taki laptop może posłużyć nam za narzędzie do niej. Najtańszy sprzęt będzie się jednak wiązał  z mierną jakością wykonania i żywotnością.

Warto zwrócić uwagę, iż rozważania dotyczyły na razie „najtańszego laptopa” a nie tylko „taniego”. Jeśli przyjąć, że tanie laptopy kończą się na 2000 zł (bo patrząc na przekrój cenowy tego sprzętu tak w istocie jest), nie trzeba się tak ograniczać. Już laptopy w przedziale 1000 do 1500 zł mają wystarczające parametry techniczne by pozwolić na komfortowe nie tylko przeglądanie internetu, a oglądanie również filmów i seriali. Dodając jeszcze paręset złoty jesteśmy w stanie kupić naprawdę dobry sprzęt, który z powodzeniem nada się zarówno do pracy (o ile nie pracujemy jako grafik komputerowy bądź nie zajmujemy się obróbką filmów), rozrywki (chociaż w najnowsze gry wideo na nim nie zagramy) oraz codziennego użytkowania. W dodatku będzie on wystarczająco wysokiej jakości by posłużyć nam lata.

Pod ceną laptopa, tak samo jak pod każdym produktem kryje się jeszcze kilka kwestii – marka, jakość wykonania. Na szczęście, w tej branży produkty znanych firm gwarantujące dobrą jakość nie mają tak dużych cen. Innymi słowy przeglądając tanie laptopy nie jesteśmy skazani wyłącznie na tak zwane „chińskie podróbki”. Warto wspomnieć, że w cenę laptopa często wchodzi również gwarancja – ta potrafi wynieść nawet dwieście, trzysta złoty.